Гданськ — це місто на півночі Польщі. Там гарний старий центр, смачна їжа і пиво, тому не дивно, що кожен рік його відвідують 2-3 мільйони туристів.
Сьогодні напишемо наші відгуки про відпочинок в Гданську і розповімо, що там подивитися, де поїсти, як дістатися і іншу корисну інформацію.
Ми їздили в Гданськ в низький сезон, щоб уникнути натовпів. Було прохолодно, але зате мінімум туристів.
Пам’ятки Гданська
У Гданську безліч цікавих місць. В основному вони зосереджені в центрі — це Старе Місто.
Що подивитись в Старому МІСТІ
Старе місто Гданська — це не одна площа або вулиця, а цілий район.
Наша прогулянка по Гданську почалася біля залізничного вокзалу :
Стара ратуша і пам’ятник Яну Гевель (Jan Hevelius) — польському астроному, конструктору телескопів і першому меру Гданська.
Стара ратуша була простроена в кінці 16 століття і використовувалося як ратуша до 1900 року. Біля неї приємний парк.
Поруч знаходяться Хлібний міст (Most Chlebowy), будинок мельника (Dom Mlynarza) і Велика Млин (Wielki Mlyn). Вид на будинок мельника нагадує Аннесі у Франції.
Великий млин була одним з найбільших індустріальних споруд в середньовічній Європі. Її побудували за часів Тевтонського ордена, близько 1350 року. Вона була зруйнована в 1945 році і реконструйована в повоєнний час. Нещодавно провели чергову реконструкцію.
За млином причаїлася маленька статуя гномика зі смартфоном 🙂
UPD. Нам підказали, що це левеня, але мені він все одно більше на гномика схожий 🙂
З іншого боку каналу:
Собор Святої Катерини (Kosciol Swietej Katarzyny) почали будувати в кінці 13 століття герцогами Гданська-Померанії і закінчили в 14 столітті. Висота вежі — 76 метрів. Всередині нічого особливого.
Костел святої Брігити (Kosciol Swietej Brygidy) побудували в 16 столітті на місці старовинної каплиці святої Магдалени. У 1374 році сюди привозили мощі святої Брігити по дорозі з Риму до Швеції, так що церква назвали на честь неї. У 1980-х роках це був оплот польської Солідарності.
Всередині це щось!
Там багато ікон і картин, але не намальованих, а кованих в модерновому стилі. А ще в цьому соборі вівтар зроблений з бурштину. Нам дуже сподобалось! Вхід коштував 4 злотих.
Ринок (Hala Targova) — це звичайний базар, де можна купити шмотки і продукти, просто будівля красиве. Поруч вежа.
На вулиці поруч з ним продаються фрукти, але ціни дорожче, ніж в супермаркетах, в 1.5-2 рази.
У центрі Гданська багато невеликих супермаркетів: Carrefour, Żabka, Piotr i Pavel, Biedronka, Piotr i Pawel.
Поруч з ринком вежа і костел святого Миколая (Swetego Mikolaja) — всередині нього цікаві дерев’яні стелі.
Йдемо в сторону центру.
Вулиця Grobla 1 симпатична: там цікаві пряникові будиночки.
В кінці неї Королівська каплиця (Kaplica Krolewska), побудована в стилі бароко Яном ІІІ Собеським в кінці 17 століття.
На наступному фото за каплицею видно гігантську Базиліка Святої Марії (Bazylika Mariacka) — найбільша цегляна церква в Європі. Її будівництво тривало аж 150 років, з 1343 року. Взагалі не віриться, що в середні століття могли побудувати таку махину 🙂
У базиліці можна і потрібно піднятися на вежу ! Підйом складається з 409 сходинок, перепад висоти 82 метри, ціна квитка 10 злотих.
Перші півтори сотні сходинок йде вузенька гвинтові сходи — вона здається нескінченною, від неї немає ніяких відгалужень, і з часом поступово починає крутитися голова. У кого клаустрофобія або проблеми з колінами і загальної фізичної формою — буде важко.
Але це того варто — види зверху на весь Гданськ просто неймовірні! Не хотілося йти 🙂
Ми були в інших містах Польщі, але Гданськ затьмарив їх усіх. Перейдіть карусель з фото.
Астрологічний календар в церкві? Хммм ….
Головна пішохідна вулиця Гданська — Довгий Ринок (Dlugy Targ). Тут багато красивих будиночків, Ратуша і музей Упхагена (про музеї Гданська я напишу нижче).
Вулиця Длуга починається з Золотих воріт (Zlota Brama).
З іншого боку — Зелені ворота і набережна, яка йде уздовж каналу. На неї виходять і інші міські ворота: Хлібні, Святої Марії, Журавські, Святої Марії, Святого Духа та інші.
Окремо виділяється Журав (Zuraw) — середньовічний підйомний кран . Він був побудований в 14 столітті і отримав сучасний вигляд після реконструкції в 15 столітті.
Тільки уявіть собі!
У 1440-х роках вони зробили підйомний кран, який міг пересувати вантажі вагою до 4 тонн на висоту до 27 метрів! Крім того, його використовували, щоб ставити щогли на кораблі.
А це макет Журава.
Біля Журава о 14 годині відправляється піратський корабель — він використовується для човнових прогулянок. Спеціально для нього розводять пішохідний міст.
На сусідньому острові Ołowianka розташоване Колесо огляду Amber Sky . Види на Гданськ НЕ аж такі вражаючі, як з Базиліки, але теж хороші.
Квиток коштує 28 злотих (дітям до 140 см — 18 злотих), час катання 15 хвилин. Взимку у них дивна система: люди роблять 2 обороту, потім сідають нові, потім ще 2 обороту, і потім випускають. Виходить 4 обороту, навіть встигаєш занудьгувати 🙂
Потім ми прогулялися уздовж каналу до мостам Stagiewny і Zielony .
Звідси хороший вид на інший берег і Журав.
Крім перерахованих вище місць, в Гданську просто приємно погуляти по вулицях, а якщо є вільний час, то ще з’їздити в величезний середньовічний замок Мальборк або курортне містечко Сопот на Балтійському морі .
Ще фото з Гданська:
Підземний перехід з графіті:
Музеї Гданська
Куди сходити в Гданську в погану погоду? Звичайно, в музей 🙂
1. Будинок Упхагена (Dom Uphagena) — це єдиний в Польщі міщанський кам’яний будинок 18 століття, доступний для відвідувачів.
Будівля була значно перебудована і модернізовано Йохан Упхагеном в кінці 18 століття. У 1911-1944 роках тут був музей, в 1944 році німці його евакуювали, а в 1945 році будинок був зруйнований. Його повністю відновили і відкрили для відвідувачів вже в 1990-х.
Зараз там можна побачити панські покої, кімнати прислуги і кухню.
Пара кімнат ще недореставріровани, і в них поки що мікро-музей археологічних знахідок. Наприклад: старовинні ковзани 🙂
Години роботи: вт 10-13; чт 10-18; ср, пт-нд 10-16. Всередину пускають не пізніше ніж за півгодини до закриття.
Ціна квитка: 10 злотих. Школярам, студентам, пенсіонерам — 5 злотих. По вівторках і 31 грудня вхід безкоштовний. Є групові і сімейні квитки.
2. У Ратуші (Ratusz) теж є музей з картинами і меблями (квиток коштує 13 злотих, по вівторках і 31.12 вхід безкоштовний.). На вежу Ратуші можна залізти, але тільки в літній час (це коштує 5 злотих).
Розклад: вт 10-13; ср, пт 10-16; чт 10-18; нд 11-16.
3. Музей іграшок (Galeria Starych Zabawek) — за відгуками інших туристів, там всього три кімнатки, але за це деруть аж по 8 злотих з людини (з дітей по 6), і крім того 25 злотих за 10 фото на телефон або фотоапарат! Ми вирішили, що радянськими іграшками нас не здивувати, і тому вирішили не йти. Зовні це виглядає так:
4. Національний музей (Muzeum Narodowe) знаходиться трохи на відшибі. Там картини, ікони та статуї.
Журав:
Найвідоміша з картин цього музею — «Страшний суд» Ганса Мемлинга.
Години роботи: пн-нд 9-16. Ціна квитка 10 злотих, по п’ятницях безкоштовно.
5. Морський музей (Narodowe Muzeum Morskie).
Ціна квитка: 8 злотих.
До нього ходить паром від Журава раз в 15 хвилин вт-нд з 10 до 16, перерва з 12.30 до 13, ціна квитка 1.5 злотих в одну сторону, дітям до 7 років безкоштовно. Можна і пішки обійти, якщо не хочеться чекати.
6. Музей бурштину (Muzeum Bursztynu) ми не відвідували, тому що вже побували в музеї бурштину в замку Мальборк.
Зоопарк в Гданську
Якщо ви приїхали до Польщі з дітьми, то можна піти в місцевий зоопарк — Zoo Gdańsk Oliwa. Він знаходиться передмісті (Олива).
Там є слони, жирафи, гепарди, амурський тигр, леви, вовки, кондори, зебри, лами і альпаки, капібари, різні види мавп, гіпопотами, і інші види тварин і птахів.
Фото з офіційного сайту зоопарку: zoo.gda.pl
Режим роботи: з 9 до 15. Ціна квитка дорослий 15, дитячий 10 злотих.
Дістатися можна на поїзді SKM до станції Gdansk Oliwa, а потім на автобусі 169, 179 або 622.
Екскурсії в Гданську і околицях
Російськомовні екскурсії в Гданську:
Зате якщо ви знаєте англійську, то вибір всяких турів і розваг стає ширше:
- Пішохідні та вело екскурсії по Гданську та Труймясто .
- Гастрономічні, Pub Crawl, дегустація польської горілки і пива . До речі, в Польщі взагалі класне пиво, багато виробників крафтового пива і хороших пабів.
- Кашубського Швейцарія — вирватися на природу.
- Ельблонгський канал влітку. Частина шляху човен їде по рейках 🙂
Житло в Гданську: кращі готелі, апартаменти, хостели
У місті понад 4000 пропозицій оренди житла, але за відгуками, багато готелів і квартири досить страшні. Також влітку, коли основний наплив туристів, в самому історичному центрі Гданська може бути шумно ночами, особливо якщо готель знаходиться біля бару. Взимку і в будні дні шуму немає, можна зупинитися і в центрі.
Найдешевші і кращі варіанти потрібно бронювати якомога раніше, особливо в вихідні в високий сезон.
Кінець форми
🛌 Ми бронювали в Гданську апартаменти в 5 хвилинах пішки від центру міста, знайшли їх на сайті Airbnb — там сотні пропозицій на будь-який смак і бюджет. Тільки потрібно уважно дивитися фото і читати відгуки, тому що деякі квартири там були досить вбиті.
Як дістатися до Гданська
Доїхати до Гданська не проблема — це велике місто з населенням майже 470 тисяч осіб, тут є аеропорт, порт, ЖД- і авто-вокзали.
Зараз розповім про всі способи дістатися до Гданська.
Гданськ на карті Польщі та Європи
Місто знаходиться на півночі Польщі в Поморському воєводстві, на березі Гданської затоки Балтійського моря.
Він входить до складу так званого Труймяста (Тригради) разом з Сопотом та Гдинею.
Відстань від Варшави 340 км.
Перельоти в Гданськ
Аеропорт Гданська називається Gdansk Lech Walesa Airport, код ІАТА: GDN.
Сюди літають літаки з двох десятків країн Європи.
В аеропорту Гданська є вайфай (20 хвилин без реєстрації або 60 хвилин з авторизацією через гугл-акаунт).
На в’їзді до Польщі зазвичай прикордонники сильно чіпляються до документів, і в усі наші минулі приїзди ми проводили в черзі години по два, а в Гданську нас якось швидко пропустили.
Щоб знайти дешеві авіаквитки, я зазвичай порівнюю ціни за допомогою декількох агрегаторів. У них усіх один і той же принцип — вони шукають квитки по базах сотень авіакомпаній, але їх бази можуть відрізнятися, тому і ціна буде краще то в одному, то в іншому — перевіряйте все відразу.
- KIWI — нереально гнучкий пошук, і є гарантія стикування, навіть якщо ви летите лоукостами і перший рейс затримався!
- AVIASALES — кращі ціни на квитки з Росії і Казахстану, зручний календар низьких цін.
- TICKETS — тут бувають хороші ціни на квитки з України.
Літак Варшава — Гданськ летить всього 55 хвилин.
Аеропорт Гданськ — місто
З аеропорту в місто можна дістатися чотирма способами:
1. Автобус №210.
Він відправляється з платформи №1 і їде хвилин 40. Ціна квитка в одну сторону в автоматі 3.20 злотих (оплата картою або готівкою), у водія 3.80 (тільки готівкою). При посадці в автобус квиток потрібно закомпостувати.
Нам автобус не сподобався: дуже душно всередині, і якось смикати їде.
2. Поїзд з пересадкою на станції Gdansk Wrzeszcz. Ціна квитка 3.80. Нам цей варіант здався більш комфортним.
3. Служби таксі , яке можна викликати онлайн зі смартфона.
Ми порівнювали ціни на Uber і Bolt / Taxify : вартість проїзду в центр була до 30 злотих (7 євро), Bolt на 1 злотий дешевше.
Якщо ви ще не реєструвалися в Bolt, то введіть промо-код 19GLC в мобільному додатку і отримаєте знижку на першу поїздку.
4. Заздалегідь замовити трансфер онлайн на KiwiTaxi або IntuiTravel .
Водій зустрічатиме в аеропорту з табличкою в будь-який час і відвезе чітко за адресою: не потрібно буде чекати громадський транспорт або пояснюватися чужою мовою з місцевим таксистом. Ціна остаточна, не потрібно ні з ким торгуватися, ніяких прихованих комісій за нічний тариф, пробки або багаж. За запитом в машині буде дитяче автокрісло потрібного розміру. А ще там є автомобілі класу люкс і мікроавтобуси для великої компанії.
На поїзді
У Польщі добре розвинена мережа залізниць: можна доїхати поїздами до будь-якого куточка Польщі і в інші країни Європи. У багатьох поїздах є розетки і вайфай і в цілому комфортніше, ніж в автобусі. Але і ціни будуть вище.
Поїзд Варшава-Гданськ йде 3-4 години, ціни від 44 злотих.
Розклади і ціни на потяги по Польщі дивіться на https://intercity.pl/en/
На автобусі
У Гданськ ходять автобуси з різних міст Польщі та сусідніх країн. Це довше, ніж переліт або поїзд, але набагато дешевше.
Наприклад, автобус Варшава-Гданськ їде 4.5-6.5 годин, Калінінград-Гданськ 5.5 годин, Мінськ-Гданськ 15 годин.
Зате ціни на квитки зазвичай нижче, ніж на поїзді.
На сайті Omio можна порівняти розкладу ціни відразу у кількох автобусних компаній і купити квиток онлайн.
На орендованому авто
Дороги в Польщі хороші, можна нормально пересуватися на прокатної машині і не залежати від розкладу громадського транспорту.
Ми зазвичай порівнюємо ціни та умови на сайтах-агрегаторах, які збирають пропозиції різних прокатів, і вибираємо найвигідніший варіант:
- Discover Cars
- Rentalcars
- Economybookings
- Autoeurope
Пором з Гданська до Швеції
Між Гданськом і шведським містом Нюнесхамн (Nynashamn) курсують пороми. Вони дуже популярні у шведів, які їздять до Польщі на шопінг 🙂
Квитки коштують від 55 євро в одну сторону , але для них це окупається і за рахунок цін в Польщі, і за рахунок того, що на поромі можна перевозити намнооого більше багажу — особливо алкоголю 🙂
Погода і клімат в Гданську — коли краще їхати
Високий сезон тут з травня по вересень, погода в основному хороша, але дощі можуть піти в будь-який день, це все-таки Балтика. На вихідні і особливо під час шкільних канікул натовпу, житло потрібно бронювати заздалегідь, ціни ростуть.
Перехідний сезон в березні, квітні і жовтні. Погода ще непогана, але музеї працюють за скороченим графіком. Ціни і натовпу зменшуються. Обережно: на католицький Великдень натовпу.
Низький сезон з листопада по лютий (крім періоду між католицьким Різдвом та Новим Роком). Людей мінімум, ціни приємні, але музеї працюють за скороченим графіком, на Ратушу піднятися не можна. Можуть вдарити морози.
Ми їздили в Гданськ взимку, на початку лютого. Було холодно, часом дув крижаний вітер, але температура не опускалася нижче нуля, і ми нормально гуляли. В останній день навіть виглянуло сонце 🙂 Щоб погрітися, можна сходити в музей або посидіти в кафешці.
Ті ресторани Гданська, де ми були і які нам радили місцеві, відзначені на карті на початку посту.
Море в Гданську
Пляжі Гданська знаходяться далеко від центру, і їхати туди в лютому не було ніякого сенсу 🙂 Пляжний сезон тут в липні і серпні. Температура води в ці місяці 17-18 градусів.
Наскільки нам відомо, тут такі ж пляжі, як в Сопоті — довгі широкі піщані, з пологим заходом в воду.
Відпочинок в Гданську на Балтійському морі — це таке собі захід, ми вважаємо за краще курорти тепліше 🙂
Мобільний зв’язок і інтернет в Польщі
У Польщі є свої мобільні оператори, але заради пари днів немає сенсу купувати місцеву симкарту. Ми користуємося в поїздках сімкарти для мандрівників DrimSim : там низькі тарифи в більшості розвинених країн, помегабайтна тарифікація інтернету і дуже легко підключити і користуватися без танців з бубном. І сімка не згорає та, навіть якщо нею не користуватися рік. У Польщі ловить відмінно, навіть в поїзді між містами.
Тариф DrimSim на мобільний інтернет в Польщі — € 0.01 за мегабайт.
Підсумок: наші відгуки про відпочинок в Гданську
Нам дуже сподобався Гданськ, ми навіть не очікували, що тут буде настільки красиво! Примітно, що старе місто Гданська — це не одна площа і пару вулиць, як у більшості старовинних міст, а великий район. У Гданськ легко добиратися, повно варіантів житла, хороші ресторани і смачне пиво, і багато хто говорить англійською. Загалом, рекомендуємо 🙂 Тільки краще приїжджати не в високий сезон, щоб уникнути натовпів.
А у вас які найулюбленіші міста? Напишіть в коментарях внизу поста.